Fall Math Meet Awards

Fall Math Meet Awards
Posted on 11/21/2019
Here are the results of the Fall 2019 Math Meet. Congratulations to all participants!

4TH GRADE

Arithmetic

1st Place:
Brookelyn Downs - BCES
Jackson Kelting - BCES
Jasher Coyle - GEJ
Jayden Turgeon - BCES
Josephine Thompson - BCES
Keona Ingram - BCES
Spencer Tillman - GEJ

2nd Place:
Anthony Turgeon - BCES

3rd Place: 
Liam Lister - BCES

Problem-Solving

1st Place: 
Corbin Bolduc - GEJ
Sawyer Melanson - GEJ
Anthony Turgeon - BCES
Chase Medlin - BCES
Brookelyn Downs - BCES
Olivia Solari - HOL

2nd Place:
Keona Ingram - BCES

3rd Place:
Mia Carter - BCES
Mayuka Faulkner - BCES

Geometry

1st Place:
Jasher Coyle - GEJ

2nd Place: 
Patrick Moriarty - GEJ

3rd Place:
Jayden Turgeon - BCES
Josephine Thompson - BCES
Keona Ingram - BCES
Olivia Solari - HOL
Sawyer Melanson - GEJ

5TH GRADE

Arithmetic

1st Place:
Adriana Alie - BCES
Alanah Allen - GEJ
Tessa Gaudiano - BCES

2nd Place:
Drew Gervais - GEJ

3rd Place:
Lillian Duclos - HBE
Leah Curtis - BCES
Chris Bouffard - HBE
Sophia Pellerin - BCES
Tobias Pinault - BCES
Davis Powell - BCES

Problem-Solving

1st Place:
Tessa Gaudiano - BCES

2nd Place:
Drew Gervais - GEJ

3rd Place:
Tobias Pinault - BCES

Geometry

1st Place:
Tessa Gaudiano - BCES
Drew Gervais - GEJ

2nd Place:
Davis Powell - BCES

3rd Place:
Catherine Lopresti - BCES

6TH GRADE

Arithmetic

1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS

2nd Place:
Benjamin Bolte - BEMS

3rd Place:
Caleb Pollard - BEMS

Problem-Solving

1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS

2nd Place:
Chase McDonald - BEMS
Brenna Shaffer - BEMS

3rd Place:
Benjamin Bolte - BEMS

Geometry

1st Place:
Christopher Foster, Jr. - BEMS

2nd Place:
Benjamin Bolte - BEMS

3rd Place:
Brenna Shaffer - BEMS
Emma Karlis - BEMS
Caleb Pollard - BEMS

Team Challenge Winners

1st Place Team Winners
Olivia Solari - HOL
Leah Curtis - BCES
Evan Karlis - BCES
Emma Karlis - BEMS
Brookelyn Downs - BCES
Adriana Alie - BCES

2nd Place Team Winners
Alex Pouliot - GEJ
Chris Bouffard - HBE
Christopher Foster, Jr. - BEMS
Corbin Richard - HBE
Riley Taylor - HBE
Benjamin Thomson - HBE

3rd Place Team Winners
Emma Twomey - HBE
Isabella Waters - HBE
Tessa Gaudiano - BCES
Hailey Irish - BCES
Benjamin Bolte - BCES
Marrin McGloin - GEJ

Grade Level Math Meet Winners
4th Grade: Keona Ingram - BCES
5th Grade: Tessa Gaudiano - BCES
6th Grade: Christopher Foster, Jr. - BEMS

Overall Math Meet Winner
Tessa Gaudiano - BCES

Congratulations!

Photo of Team Challenge Winners
 
Photo of Grade Level Winners  Photo of Overall Math Meet Winner
Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.